Domowe sposoby na przeczyszczenie

Uczucie wzdęcia jest niekomfortową przypadłością wynikającą z zaburzeń wypróżniania. Przyczyną może być zbyt mała ilość spożywanego błonnika lub płynów jak i również odkładanie pójście do toalety na póżniej. Na szczęście istnieje wiele domowych sposób na szybkie przeczyszczenie jelit oraz usprawnienie ich pracy.

Domowe sposoby na przeczyszczanie

Herbatki ziołowe są jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przeczyszczanie. Wiele ziół ma naturalne właściwości przeczyszczające, które mogą stymulować ruchy jelit i łagodzić zaparcia.

Innym skutecznym domowym lekarstwem na przeczyszczanie są śliwki. Suszone śliwki są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który może pomóc zwiększyć masę stolca i promować regularność wypróżniania.

1. Pij więcej wody

Jednym z najlepszych domowych sposobów na przeczyszczanie jest po prostu picie większej ilości wody. Woda pomaga wypłukiwać toksyny i zanieczyszczenia z organizmu, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Staraj się pić osiem szklanek wody dziennie, a powinieneś zacząć dostrzegać różnicę w ogólnym stanie zdrowia. Możesz również dodać trochę soku z cytryny do wody, aby uzyskać dodatkowy efekt oczyszczenia.

2. Produkty fermentowane

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele silnych środków przeczyszczających, niektórzy wolą stosować domowe środki zaradcze. Do tego celu często wykorzystuje się produkty fermentowane, takie jak jogurt, kapusta kiszona i kimchi.

Proces fermentacji wytwarza pożyteczne bakterie, które pomagają oczyścić jelita i promują regularność wypróżniania. Używając sfermentowanej żywności jako środka przeczyszczającego, ważne jest, aby zacząć od niewielkich ilości i stopniowo zwiększać. Niektóre osoby mogą na początku odczuwać wzdęcia i gazy, ale powinno to ustąpić, gdy jelita dostosują się do nowej równowagi bakteryjnej.

3. Ogranicz słodycze, fast foody i przetworzoną żywność

Pokarmy te są trudne do strawienia przez organizm i mogą powodować ospałość. Zamiast tego skup się na jedzeniu całych, nieprzetworzonych produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa. Są one pełne błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego formowania się stolca.

4. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia mogą pomóc stymulować układ trawienny i promować ruchy jelit. Mogą również pomóc w zmniejszeniu wzdęć i bólu brzucha. Staraj się wykonywać codziennie 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności.

Spacery, jogging, pływanie, jazda na rowerze czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna będzie dobra. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij powoli i stopniowo zwiększaj poziom aktywności. Pamiętaj, aby podczas aktywności o wysokiej intensywności zwiększyć spożycie wody.

5. Spożywaj więcej błonnika

Jednym z prostych i powszechnie zalecanych środków jest spożywanie większej ilości błonnika. Błonnik może pomóc zwiększyć objętość stolca i ułatwić wypróżnianie. Dobrymi źródłami błonnika są owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i fasola. Ważne jest jednak, aby stopniowo zwiększać spożycie błonnika, ponieważ nagłe wzrosty mogą prowadzić do gazów i wzdęć.

6. Filiżanka gorącej kawy lub herbaty

Jednym z popularnych domowych środków na przeczyszczenie jest wypicie filiżanki gorącej kawy lub herbaty. Kofeina zawarta w kawie oraz herbacie posiada działanie przeczyszczające, co powinno pomóc w pobudzeniu jelit i wypróżnieniu.

7. Suszone śliwki

Suszone śliwki to jeden z najbardziej znanych naturalnych środków przeczyszczających. Owoce te pobudzają jelita oraz zwiększają ilośc wody w kale, ułatwiając jego wydalanie. Suszone śliwki są dobrym źródłem błonnika, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia jelit. Jeśli zmagasz się z zaparciami, spróbuj włączyć do swojej diety suszone śliwki. Możesz być zaskoczony, jak skutecznie łagodzą ten powszechny problem trawienny.

8. Napary z ziół

Napary ziołowe można stosować między innymi jako naturalny środek na przeczyszczenie. Wystarczy zaparzyć i wypić. Poniżej lista ziół, które warto wziąć pod uwagę.

  • Mniszek lekarski: napar z mniszka lekarskiego to świetny sposób na poprawę trawienia i złagodzenie zaparć. Roślina mniszka lekarskiego jest bogata w składniki odżywcze i minerały, w tym żelazo, wapń, magnez i potas. Zawiera również związki, które pomagają stymulować wątrobę i promują detoksykację.
  • Ostropest plamisty: zioło pochodzące z Europy i Ameryki Północnej. Od wieków stosowany jest jako remedium na problemy trawienne, takie jak zaparcia. Aktywny związek ostropestu plamistego znany jako sylimaryna pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniami powodowanymi przez toksyny. Ostropest plamisty ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ukoić ścianki jelit.
  • Mięta: orzeźwiające zioło, które ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia układu pokarmowego. Zawiera olejki eteryczne, takie jak mentol, które działają kojąco na żołądek i jelita. Ponadto mięta pomaga stymulować produkcję śliny, co może ułatwić trawienie pokarmów.
  • Melisa: zioło, które działa uspokajająco na umysł i ciało. Zawiera olejki eteryczne takie jak cytral, które mają właściwości antyseptyczne i oczyszczające. Ponadto melisa pomaga stymulować produkcję śliny ułatwiając trawienie pokarmów.
  • Arcydzięgiel: zioło używane od wieków w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zaparcia. Aktywny składnik arcydzięgla znany jako kumaryna pomaga rozluźnić jelita i promować ich ruch.
  • Rumianek: delikatne zioło, które działa kojąco na żołądek i jelita. Zawiera związki zwane flawonoidami, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Rumianek pomaga również wyciszyć umysł i sprzyja odprężeniu.
  • Lukrecja: stosowana od wieków w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zaparcia. Aktywny składnik lukrecji znany jako glicyryzyna pomaga rozluźnić stolec i stymulować ruchy jelit. Ponadto lukrecja ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ukoić ścianki jelit.
  • Kminek: Kminek to przyprawa, która ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia układu pokarmowego. Zawiera związki takie jak olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i oczyszczające. Ponadto kminek pomaga stymulować produkcję śliny.
  • Glistnik: aktywny związek zawarty w glistniku znany jako chelidonina pomaga rozluźnić mięśnie jelit i promować ruchy jelit.

9. Akupresura

Akupresura to tradycyjna technika medycyny chińskiej, stosowana od wieków w leczeniu różnych schorzeń. Polega na wywieraniu nacisku na określone punkty na ciele, które połączone są z kanałami energetycznymi lub meridianami. Akupresura skutecznie łagodzi ból, promuje relaksację i poprawia krążenie. Ponadto może być używana jako domowy sposób na przeczyszczanie.

W celach przeczyszczających szczególnie pomocne będzie uciskanie szczeliny pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Ucisk powinien trwać około 2 minut, po czym należy powtórzyć proces na drugiej dłoni. Pomoże to pobudzić perystaltykę jelit oraz zmniejszy napięcie układu pokarmowego.

10. Siemię lniane

Kolejnym domowym środkiem na przeczyszczenie jest spożywanie kleiku z siemienia lnianego.
Siemię jest bogate w błonnik oraz pomaga promować regularność wypróżnień. Zalej 2 łyżki stołowe wrzątkiem, odczekaj około 1-2 godziny, a następnie zjedz. Do smaku możesz dodać nieco miodu lub świeżych owoców pokrojonych w drobną kostkę.

11. Jedz powoli

Bardzo ważne jest, aby jeść powoli i świadomie. Dzięki temu jedzenie będzie łatwiej się trawiło. Ponadto ważne jest, aby unikać pokarmów, które powodują problemy z formowanie stolca i regularnym wyróżnianiem. Dla niektórych osób mogą to być chrupiące lub tłuste potrawy, podczas gdy dla innych pikantne lub słodkie.

12. Miód

Miód zawiera enzymy, które pomagają rozkładać pokarm i stymulują trawienie. Składnik ten stosowany jest w leczeniu wielu problemów trawiennych, w tym biegunki i zaparć. Miód możesz dodać do herbaty, naparu ziołowego lub siemienia lnianego.