Sposoby na kamień nazębny

Kamień nazębny to nagromadzona płytka nazębna, która twardnieje na zębach. Może powodować nieświeży oddech, próchnicę zębów i choroby dziąseł. Chociaż najlepszym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest profesjonalne czyszczenie zębów, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu oraz usuwaniu kamienia nazębnego.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje w skutek mineralizacji płytki nazębnej – lepkiej warstwy bakterii, która stale tworzy się na zębach. Bakterie te wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo zębów, powodując ubytki, a także mogą prowadzić do choroby dziąseł

Tworzenie się kamienia nazębnego jest zwykle spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej, co umożliwia gromadzenie się bakterii na zębach. Inne czynniki ryzyka powstawania obejmują spożywanie słodkich pokarmów i napojów, palenie i niektóre schorzenia zdrowotne.

Domowe sposoby na kamień nazębny

Nie jest tajemnicą, że kamień nazębny jest szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej. Nie tylko sprawia, że ​​zęby wyglądają na żółte i przebarwione, ale może również prowadzić do ubytków, próchnicy i innych problemów z zębami.

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na kamień nazębny, które pomogą pozbyć się go bez konieczności wizyty u stomatologa. Warto jednak podkreślić, że metody te służą głównie zapobieganiu oraz zwalczaniu lekkich osadów. W przypadku twardego osadu konieczne może się okazać przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu usuwania kamienia nazębnego.

1. Użyj irygatora

Jednym z prostych domowych środków zaradczych jest użycie irygatora. Irygator to małe, podręczne urządzenie, które wykorzystuje strumień wody do usuwania płytki nazębnej z zębów i dziąseł.

Używając regularnie irygatora, możesz pomóc utrzymać płytkę nazębną pod kontrolą i zapobiec jej stwardnieniu w kamień nazębny. Oprócz używania irygatora, pamiętaj o codziennym myciu i nitkowaniu zębów. Pomoże to usunąć płytkę nazębną, które pominął irygator.

2. Olej kokosowy

Olej kokosowy działa poprzez wiązanie się z bakteriami wywołującymi płytkę nazębną w jamie ustnej, co pomaga usunąć je z zębów. Ponadto olej kokosowy może pomóc w zabiciu bakterii powodujących próchnicę.

Aby użyć oleju kokosowego, weź łyżeczkę oleju do ust, a następnie płucz nim jamę ustną przez 10 minut każdego dnia. Stosowany regularnie olej kokosowy może pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i zapobieganiu tworzeniu się kamienia nazębnego.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to naturalny sposób na usunięcie kamienia nazębnego. W połączeniu z wodą tworzy lekko ścierną pastę, która może pomóc rozluźnić i usunąć nagromadzony osad. Użycie sody jest również jedną z wielu domowych metod na wybielanie zębów.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zwilż szczoteczkę do zębów i zanurz ją w sodzie oczyszczonej. Delikatnie myj zęby przez dwie minuty, a następnie dokładnie spłucz wodą. Możesz również dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do pasty do zębów przed szczotkowaniem.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej z zębów, a także w zabiciu bakterii powodujących nieświeży oddech. Ponadto ocet jabłkowy jest często stosowany jako domowy środek na zapalenie dziąseł i inne choroby dziąseł.

Jeśli zdecydujesz się na użycie tego środka, stosuj go jedynie po rozcieńczeniu. Niskie pH octu (między 2.5 – 3.0) może zmiękczać szkliwo i prowadzić do jego demineralizacji. Aby użyć octu jabłkowego jako płukanki do ust należy do szklanki wody dodać 1-2 łyżek octu, a następnie płukać przez około 1 minutę.

5. Drożdże piwne

Drożdże piwne to kolejny często wskazywany sposób na pozbycie się kamienia nazębnego.
Chociaż nie ma dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia, niektórzy uważają, że drożdże pomagają rozbijać płytkę nazębną i bakterie w jamie ustnej.

Aby użyć drożdży piwnych w celu higieny jamy ustnej należy sporządzić pastę zawierającą: łyżeczkę drożdży, pół łyżeczki soli oraz odrobinę wody dla uzyskania konsystencji pasty. Taką pastę można stosować zamiennie ze zwykłą. Alternatywnie można dodać nieco drożdży do zwykłej pasty do zębów lub zrobić płukankę łącząc drożdże z wodą.

6. Węgiel aktywny

Węgiel aktywny (aktywowany) działa poprzez adsorpcję płytki nazębnej na powierzchni zębów. Pomaga również zneutralizować bakterie znajdują się w jamie ustnej. Co więcej węgiel aktywny jest często stosowany jako domowy środek na wybielenie zębów.

Do higieny jamy ustnej najlepszy będzie węgiel aktywny w formie proszku. Połącz 0,5-1 grama węgla z niewielką ilością wody, aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie wyszoruj zęby i pozostaw pianę w jamie ustnej na około 3 minuty.

7. Napar z szałwii

Napar z szałwii jest popularnym naturalnym środkiem do zapobiegania tworzeniu się kamienia nazębnego. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) zawiera związki fenolowe, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Oznacza to, że roślina ta może pomóc zabić bakterie powodujące płytkę nazębną.

Aby zrobić napar z szałwii, wystarczy zamoczyć łyżeczkę suszonych liści szałwii w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Odcedź napar, a następnie użyj go do przepłukania jamy ustnej. Możesz również wypić napar, aby odświeżyć oddech. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj napar z szałwii 1-2 razy dziennie przez okres minimum jednego tygodnia.

8. Pasta do zębów z fluorem

Fluor to minerał dodawany do niektórych produktów dentystycznych, aby zapobiegać próchnicy. Pomaga utwardzać szkliwo na zębach, czyniąc je bardziej odpornymi na próchnicę. Pasta z fluorem może również pomóc w usuwaniu płytki nazębnej, zapobieganiu próchnicy oraz tworzenia się kamienia nazębnego.

Nadmierna ekspozycja na fluor może powodować fluorozę, która jest stanem powodującym białe plamy na zębach. Jednak stosowanie odpowiedniej ilości pasty z fluorem może pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i zapobieganiu próchnicy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące stosowania pasty lub obawiasz się stosowania zbyt dużej ilości fluoru porozmawiaj ze swoim dentystą.

9. Skórka pomarańczy

Pomarańcze są popularnymi owocami ze względu na ich słodycz i wartość odżywczą. Ale czy wiesz, że skórkę pomarańczy można wykorzystać do higieny jamy ustnej? Kwas cytrynowy zawarty w pomarańczach pomaga rozbijać płytkę nazębną, a błonnik w skórce pomaga ją usunąć.

Aby użyć pomarańczowej skórki do usunięcia płytki nazębnej, po prostu pocieraj zęby wewnętrzną częścią skórki przez dwie minuty. Na koniec dokładnie umyj żeby, aby usunąć resztki osadu. Przy regularnym stosowaniu powinieneś zauważyć różnicę w bieli zębów i ogólnym stanie zdrowia jamy ustnej.

10. Aloes

Żel z liści rośliny może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń, w tym otarć skóry, oparzeń i odmrożeń. Niektórzy uważają również, że aloes może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej z zębów. Chociaż nie ma naukowych dowodów na poparcie tego twierdzenia, zwolennicy aloesu dla zdrowia zębów sugerują, że naturalne właściwości antybakteryjne żelu mogą pomóc w zmniejszeniu gromadzenia się płytki nazębnej. Ponadto aloes zawiera związki, które mogą wspomagać zdrowie dziąseł.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, żel należy nakładać bezpośrednio na zęby i dziąsła za pomocą wacika lub miękkiej szczoteczki do zębów.

11. Witamina C

Witamina C to rozpuszczalna w wodzie witamina, która znajduje się w owocach cytrusowych, papryce, porzeczkach, pomidorach i innych produktach spożywczych. Witamina C jest ważna dla tworzenia kolagenu – białka, które pomaga w tworzeniu naczyń krwionośnych, skóry i kości. Witamina C pomaga również organizmowi przyswajać żelazo i utrzymuje zdrowe dziąsła. Warto więc zadbać, aby codzienna dieta zawierała odpowiednią ilość tej witaminy.

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Płytka nazębna to lepka warstwa bakterii, która stale tworzy się na naszych zębach. Jeśli nie zostanie usunięta, może przekształcić się w kamień nazębny. Nieusunięta płytka nazębna może również powodować choroby dziąseł i próchnicę. Dlatego ważne jest regularne usuwanie płytki nazębnej poprzez dobrą higienę jamy ustnej.

Obejmuje to mycie zębów dwa razy dziennie pastą do zębów, nitkowanie zębów i stosowanie antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej. Ponadto należy regularnie poddawać się przeglądom stomatologicznym. Od czasu do czasu konieczny może być również skaling w celu usunięcia ciężkich osadów. Wykonując te proste czynności, możesz pomóc zachować zdrowe zęby i dziąsła oraz zapobiec gromadzeniu kamienia nazębnego.