sposoby na ból zęba

Ból zęba może być bardzo frustrującym i bolesnym doświadczeniem. Jeśli nie masz możliwości natychmiast udać się do dentysty, można zastosować domowe środki zaradcze. Do domowych sposobów na ból zęba należą między innymi: płukanki, zimny okład, kompres z herbaty, żucie goździków oraz akupresura. W artykule znajdziesz, aż 15 naturalnych metod. Traktuj je jednak jako rozwiązania doraźne i jak najszybciej udaj się do specjalisty, który oceni stan zębów oraz podejmie odpowiednie leczenie.

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Istnieje kilku typowych winowajców, odpowiadających za ból zęba.

  • Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest próchnica. Tworzące się ubytki mogą podrażniać nerwy znajdujące się w zębie, tym samym powodując ból.
  • Kolejną częstą przyczyną bólu zęba jest infekcja. W zaatakowanym przez bakterie zębie dochodzi do stanu zapalnego, a następnie dyskomfortu bólowego.
  • Częstą przyczyną jest również choroba dziąseł. W wyniki stanu zapalnego, dziąsła mogą wywierać nacisk na zęby i prowadzić do bólu.
  • Zgrzytanie lub zaciskanie zębów może również powodować ból zęba, poprzez nadwyrężanie mięśni.

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba może być uporczywym stanem utrudniającym jedzenie, spanie lub koncentrację na czymkolwiek innym. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ból. Przed ich wykorzystaniem warto przedyskutować tę kwestię ze specjalistą. Przykładowo opisane w artykule płukanki nie są zalecane dla osób po ekstrakcji zęba.

1. Płukanie w słonej wodzie

Płukanie słoną wodą jest jednym z najskuteczniejszych i najtańszych domowych sposobów na ból zęba. Metoda ta może być używana również do wypłukiwania resztek jedzenie ze szczelin międzyzębowych.

Do szklanki ciepłej wody nasyp 1/2 -1 łyżeczki soli i mieszaj, aż sól się rozpuści. Płucz roztworem jamę ustną przez minutę, a następnie go wypluj. Płukanie możesz powtarzać kilka razy dziennie, aż ból ustąpi.

2. Płukanie nadtlenkiem wodoru

Przepłucz usta mieszanką równych części wody utlenionej o 3% stężeniu i wody, aby złagodzić ból i stan zapalny. Woda utleniona pomoże zneutralizować bakterie oraz usunąć płytkę nazębną. Płukanka roztworem wody utlenione może również nieco rozjaśnić zęby – jest to jedna z wielu domowych metod na wybielanie zębów.

Podczas płukania należy uważać, aby przypadkowo nie połknąć roztworu. Po zabiegu należy umyć zęby z pozostałości płukanki, aby nie pozostawała zbyt długo w kontakcie z zębami.

3. Zimny ​​kompres

Kolejnym prostym i skutecznym sposobem na ból zęba jest użycie zimnego kompresu. Zimno pomoże uśmierzyć ból, a także może zmniejszyć stan zapalny oraz obrzęk.

Wystarczy zawinąć lód w ręcznik i przyłożyć go do zewnętrznej strony ust. Pamiętaj, aby unikać umieszczania lodu bezpośrednio na skórze, ponieważ może to spowodować odmrożenia. Alternatywną opcją jest wypełnienie małej torebki mrożonym groszkiem lub kukurydzą i przyłożenie jej do policzka. Podobnie jak w przypadku okładu z lodem, należy umieścić cienki ręcznik między torebką a skórą. Trzymaj kompres przez 15-20 minut, powtarzając co kilka godzin w razie potrzeby.

4. Torebka herbaty miętowej

Metodę z użyciem herbaty miętowej można stosować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zaprzeniu torebki z herbatą, a następnie po ostygnięciu przyłożenie jej bo miejsca powodującego ból. Olejki zawarte w liściach mięty pomogą uporać się ze stanem zapalnym, a garbniki w niej zawarte zmniejszą obrzęk.

Druga metoda obejmuje moczenie herbaty w wodzie przez 15 minut, a następnie włożenie torebki do zamrażalki do schłodzenia na kilka minut. Chłód torebki herbaty zapewni dodatkowe działanie przeciwbólowe.

5. Czosnek

Jednym z popularnych domowych środków na ból zęba jest czosnek. Czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć obrzęk i ból.

Zmiażdż kilka ząbków czosnku i połóż je na kawałku gazy. Nałóż gazę na dotknięty ząb i pozostaw na około 30 minut. Jeśli nie straszny Ci smak czosnku, możesz spróbować żucia surowego ząbku czosnku.

6. Wanilia

Ziarna wanilii zawierają wanilinę oraz związki alkoholowe o potwierdzonym działaniu przeciwutleniającym. Aby złagodzić ból zęba użyj laski wanilii lub prawdziwego ekstraktu.

Namocz wacik w ekstrakcie i nałóż go na dotknięty obszar. Pozostaw wacik na około 15 minut, powtarzając proces kilka razy dziennie. Kolejną formą stosowania tej metody jest żucie niewielkiego kawałka laski wanilii.

7. Goździki

Goździki to nie tylko przyprawa do świątecznych wypieków, ale również świetny naturalny środek na uśmierzenie bólu zęba. Aktywny składnik goździków, eugenol posiada właściwości znieczulające i przeciwbakteryjne. Oprócz tego, że goździki są skutecznym środkiem przeciwbólowym, mogą również pomagać zneutralizować bakterie, które przyczyniają się do bólu zęba.

Najprostszą metodą stosowania jest sięgnięciu do kuchni po goździki oraz ich rzucie. Można również zastosować olejek goździkowy mieszając go z olejem nośnikowym. Na łyżkę oleju (oliwa, kokosowy, słonecznikowy bądź inny) dodaj 2-3 krople oleju goździkowego. Nanieś mieszankę na wacik, a następnie przyłóż bezpośrednio do dziąsła w obrębie miejsca bólu.

8. Liście guawy

Liście guawy od wieków były używane jako domowe lekarstwo na ból zęba i istnieją pewne dowody sugerujące, że mogą być naprawdę skuteczne. Liście guawy zawierają bowiem związki o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Substancje te mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i bólu dziąseł, a właściwości ściągające zacisną rozchwiane zęby.

Aby użyć tego środka, po prostu przeżuj kilka świeżych liści guawy lub przygotuj płyn do płukania zalewając liście wrzącą wodą. Namoczone liście możesz również stosować w formie kompresu, przykładając go miejsca dotkniętego bólem.

9. Trawa pszeniczna

Trawa pszeniczna zawiera chlorofil, związek o silnych właściwościach antybakteryjnych. Po nałożeniu bezpośrednio na dotknięty ząb, trawa pszeniczna może pomóc zabić bakterie powodujące ból. Ponadto trawa pszeniczna jest bogata w witaminy i minerały, wspierając proces rekonwalescencji zęba.

Stosowanie polega na żuciu liści lub nakładaniu wacikiem soku z trawy pszenicznej w obrębie miejsca występowania bólu. Kolejnym sposobem jest płukanie jamy ustnej sokiem kilka razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.

10. Tymianek

Wykazano, że olejek tymiankowy ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwutleniające, dzięki czemu wydaje się całkiem ciekawym naturalnym środkiem na ból zęba.

Wystarczy dodać kilka kropel olejku tymiankowego do szklanki wody i przepłukać powstałą miksturą jamę ustną kilka razy dziennie. Alternatywnie do łyżki oleju nośnikowego dodaj 1-2 krople olejku tymiankowego, a następnie wacikiem nakładaj na miejsce występowania bólu.

11. Nalewka ze znieczulecznika

Znieczulecznik (łac. Acmella oleracea) potocznie jest nazywana rośliną na ból zęba. Zioło pochodzące z Brazylii od wieków jest używane jako roślina do znieczulenia miejscowego. Aktywnym związkiem odpowiadającym za działanie przeciwbólowe jest spilantol, który znieczula nerwy i łagodzi stany zapalne. W medycynie indyjskiej stosowana jest m.in. w leczeniu gorączki, bólu gardła oraz infekcji dziąseł.

Z znieczulecznika można przygotować nalewkę. Na każdą porcję materiału roślinnego (rozdrobnione kwiaty, liście oraz pąki) dodaj 2 porcje wódki. Odstaw na 3 tygodnie, a następnie przefiltruj usuwając fragmenty rośliny. Tak przygotowaną nalewkę możesz wcierać w miejsca uporczywego bólu lub płukać nią jamę ustną.

12. Płukanka z rumianku

Rumianek to roślina o właściwościach przeciwzapalnych, od wieków stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, może pomóc złagodzić ból zęba i zmniejszyć stan zapalny.

Aby przygotować płukankę parz dwie łyżeczki suszonego rumianku we wrzącej wodzie przez pięć minut. Pozostaw miksturę do ostygnięcia, odcedź i płucz nią usta 3-4 razy dziennie

13. Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii

Szałwia to kolejne zioło, które może być wykorzystane do przygotowania płukanki. Roślina ta posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej (napar z szałwii należy do naturalnych sposobów zapobieganiu kamieniowi nazębnemu) . Podobnie jak w przypadku rumianki, przygotuj napar, a następnie płucz nim jamę ustną.

14. Miód

Miód od wieków używany jest jako naturalny środek leczniczy. Jego właściwości przeciwbakteryjne mogą pomóc zabić bakterie wywołujące infekcje, a właściwości przeciwzapalne zmniejszyć obrzęku i ból.

Stosowanie tej metody opiera się na wsmarowaniu niewielkiej ilości miodu w obszar dotknięty bólem.

15. Akupresura

Akupresura jest metodą leczenia dolegliwości poprzez wywieranie nacisku na określone punkty na ciele. W przypadku bólu zęba istnieją kilka punktów, które warto stymulować:

  • punkty na linii szczęki tuż za kątem szczęki,
  • punkt na grzbiecie pomiędzy 2 a 3 palcem u stopy,
  • punkt pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem.

W lokalizacji owych punktów pomoże poradnik na zlotysrodek.com.pl wraz z infografiką ukazującą ich rozmieszczenie.

Zapobieganie najlepszym lekarstwem na bolący ząb

Ból zęba może być naprawdę uporczywy, dlatego najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Do podstawowych środków prewencyjnych należy szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie oraz używanie nici dentystycznych bądź irygatora. Pamiętaj również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. W ten sposób zadbasz o zdrowie zebów i jamy ustnej zapobiegając dolegliwościom powodującym dyskomfort bólowy.